Strona główna » Przyjmowanie, odrzucanie spadków
Przyjmowanie i odrzucanie spadku
Zagadnienia z zakresu prawa spadkowego często budzą rozmaite, niejednokrotnie skrajne emocje. W sytuacji, w której dochodzi do otwarcia spadku na drodze ustawy lub testamentu, spadkobierca ma trzy możliwości:
- może przyjąć spadek wprost – czyli bez żadnych ograniczeń w zakresie odpowiedzialności związanej z potencjalnymi długami,
- przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – wykluczając ryzyko konieczności podejmowania odpowiedzialności za długi,
- odrzucić spadek – wówczas traktowany jest tak, jakby nie dożył momentu otwarcia spadku.
Każda z tych możliwości niesie za sobą określone konsekwencje prawne. W przypadku współpracy z notariuszem ten upewni się przed podjęciem jakichkolwiek czynności, czy osoba przybywająca do kancelarii rozumie skutki prawne, które wiążą się z określonym oświadczeniem.
Do kiedy należy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?
Oświadczenie woli należy złożyć przed sądem lub notariuszem w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. Do tego momentu obowiązuje tymczasowe nabycie spadku. Po złożeniu oświadczenia nie można go już odwołać, zatem każdorazowo najlepiej przed podjęciem decyzji skontaktować się z prawnikiem. Notariusz nie tylko pomoże złożyć oświadczenie w taki sposób, by było ono respektowane, ale również doradzi, jak najlepiej postąpić w określonej sytuacji.
Zachęcamy do skorzystania z usług kancelarii Joanny Maszorek i Angeliki Wojniak w zakresie sporządzania oświadczeń dotyczących przyjmowania i odrzucania spadku. W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.